Реставрація двотулубного лева

У 2006-2007 роках у Львові провели реставрацію скульптури лева на балконі наріжного будинку на вулицях Галицькій і Староєврейській. Скульптура краще відома як “Лев з двома тулубами”. Це єдиний такий лев у нашому місті. А загалом у Львові, за найскромнішими підрахунками, понад 2,5 тисячі левів.

Унікальність відреставрованого лева не лише в цікавій іконографії (два тулуби й одна голова), а й у технології виготовлення: його не вирізали з каменю, а виліпили з вапняно-пісочної суміші на дерев’яному каркасі. Це суміш, з якої робили штукатурку, тому скульптура лева була дуже вразлива до погодних умов. 

Під час реставрації лева на щиті знайшли дату його виготовлення – 1786 рік. Знахідка надзвичайно цінна для реставраторів та мистецтвознавців, оскільки в різних довідниках вказано різні дати виготовлення цієї скульптури.

Проект реставрації лева розробив доцент кафедри реставрації і реконструкції архітектурних комплексів “Львівської політехніки” Юрій Дубик. Реставраційні роботи виконували Анна Штимельська-Карчевська, магістр реставрації каменю Варшавської академії мистецтв, і львів’янин Орест Дзиндра. Вони працювали під керівництвом професора Варшавської академії мистецтв Януша Смази.

Своїм порятунком унікальний лев завдячує Клубу левів міста Львова, які зініціювали роботи. Ідея була у тому, щоб показати львів‘янам, що порятунок львівських левів – не якась захмарна ідея, а реальна осяжна справа. Кілька місяців Клуб разом з Фондом та Товариством визначались, якого з львівських левів обрати і зупинились на двотулубному. Реставраційні роботи коштували близько трьох тисяч євро. Половину коштів було зібрано у Львові, а також долучився Клубу левів міста Познань, який додав суму, якої бракувало.

Наприкінці 2012 року стартувала ініціатива з порятунку храму: «Врятувати церкву в Кугаєві». У серпні 2013 року на зібрані кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію. 24 жовтня 2017 р. волонтери вдруге перекрили дах церкви спеціальною паропроникною плівкою. 2018 року вдалось перекрити…

Показати більше...

2010 року десятки небайдужих львів’ян, серед яких були, зокрема, реставратори, пам’яткоохоронці, фотографи, журналісти, програмісти, музиканти, студенти та багато інших взялись рятувати одну з найбільш цікавих скульптур вулиці Січових Стрільців - скульптуру Меркурія на будинку №3. Так народилась і три роки…

Показати більше...