Бій за спадщину

18 квітня 2019 року, у Міжнародний день охорони пам’яток, Товариство охорони пам’яток спільно з громадською організацією ”Військово-Історична дружина Чорна Галич» оголосили про початок проекту «Бій за спадщину».

Його мета – врятувати пам’ятки, які у дуже поганому стані, повернути їх у пам’ять мешканців міст, містечок, селищ та сіл як частину нашого спільного минулого. 

Адже Україна багата на культурну спадщину, проте не завжди вона належно зберігається. І це стосується не тільки таких великих міст як Київ та Львів, але і маленьких містечок як Стрий, Самбір, Добромиль тощо. 

Першим об’єктом, до якого хочуть привернути увагу громадськості та органів охорони пам’яток, – давній арсенал у маленькому містечку Добромиль, що на Львівщині.

Міський арсенал Добромиля – єдина споруда, яка залишилась у місті від так званого Низького замку – одного з двох, які півтисячоліття тому були у місті. 

Арсенал датується початком XVI ст, орієнтовно 1520-ми роками. До поч. ХІХ ст. споруда була частиною оборонних міських мурів. Тут зберігали зброю, яку роздавали під час захисту від ворога. Перший опис будівлі датується 29 березня 1704 р. – у ньому зазначено, що вона зведена з каменю і стара. Відомо, що до 1784 р. підвали арсеналу використовували як міську в’язницю.

Нині споруда у дуже поганому стані: на стиках розійшлися стіни, третина даху зруйнована. У другій половині ХХ ст. тут була їдальня лісокомбінату, а останні десятиліття її використовували як склад для сусідньої школи-інтернату.

«Чорна Галич» звернулась також до інших клубів історичної реконструкції з пропозицією заопікуватись іншими пам’ятками, що занепадають.

«Ми переконані, якщо об’єднати свої зусилля, якщо розповісти людям, які пам’ятки є у них у містах та містечках, ми збережемо нашу спадщину, яка є основою нашої ідентичності», – говорить керівник ГО «Чорна Галич» Ярема Іванців.

Пропозицію про співпрацю підтримує і Товариство охорони пам’яток.

 

Новини проекту:

18.04.2019 У Львові оголосили проект «Бій за спадщину»

Чотири місяці, від травня до серпня 2018 року, Товариство охорони пам’яток спільно з братами Радковцями та Львівською газетою проводило конкурс «Таємниці Львова».  Щотижневе запитання для львовознавців і тих, хто цікавиться історією міста, публікувалось на сайті Львівської газети щочетверга. Протягом тижня…

Показати більше...

Книжки - як люди. Іноді їх шанували і приходили до них за порадою, іноді вони поневірялися разом зі своїми власниками у висланнях. Одні книжки - палили на вогнищі, бо вважали їх єретиками. Інших – калічили, вирізали частини тіла, називаючи це…

Показати більше...