Бій за спадщину

18 квітня 2019 року, у Міжнародний день охорони пам’яток, Товариство охорони пам’яток спільно з громадською організацією ”Військово-Історична дружина Чорна Галич» оголосили про початок проекту «Бій за спадщину».

Його мета – врятувати пам’ятки, які у дуже поганому стані, повернути їх у пам’ять мешканців міст, містечок, селищ та сіл як частину нашого спільного минулого. 

Адже Україна багата на культурну спадщину, проте не завжди вона належно зберігається. І це стосується не тільки таких великих міст як Київ та Львів, але і маленьких містечок як Стрий, Самбір, Добромиль тощо. 

Першим об’єктом, до якого хочуть привернути увагу громадськості та органів охорони пам’яток, – давній арсенал у маленькому містечку Добромиль, що на Львівщині.

Міський арсенал Добромиля – єдина споруда, яка залишилась у місті від так званого Низького замку – одного з двох, які півтисячоліття тому були у місті. 

Арсенал датується початком XVI ст, орієнтовно 1520-ми роками. До поч. ХІХ ст. споруда була частиною оборонних міських мурів. Тут зберігали зброю, яку роздавали під час захисту від ворога. Перший опис будівлі датується 29 березня 1704 р. – у ньому зазначено, що вона зведена з каменю і стара. Відомо, що до 1784 р. підвали арсеналу використовували як міську в’язницю.

Нині споруда у дуже поганому стані: на стиках розійшлися стіни, третина даху зруйнована. У другій половині ХХ ст. тут була їдальня лісокомбінату, а останні десятиліття її використовували як склад для сусідньої школи-інтернату.

«Чорна Галич» звернулась також до інших клубів історичної реконструкції з пропозицією заопікуватись іншими пам’ятками, що занепадають.

«Ми переконані, якщо об’єднати свої зусилля, якщо розповісти людям, які пам’ятки є у них у містах та містечках, ми збережемо нашу спадщину, яка є основою нашої ідентичності», – говорить керівник ГО «Чорна Галич» Ярема Іванців.

Пропозицію про співпрацю підтримує і Товариство охорони пам’яток.

 

Новини проекту:

18.04.2019 У Львові оголосили проект «Бій за спадщину»

Наприкінці 2012 року стартувала ініціатива з порятунку храму: «Врятувати церкву в Кугаєві». У серпні 2013 року на зібрані кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію. 24 жовтня 2017 р. волонтери вдруге перекрили дах церкви спеціальною паропроникною плівкою. 2018 року вдалось перекрити…

Показати більше...

2010 року десятки небайдужих львів’ян, серед яких були, зокрема, реставратори, пам’яткоохоронці, фотографи, журналісти, програмісти, музиканти, студенти та багато інших взялись рятувати одну з найбільш цікавих скульптур вулиці Січових Стрільців - скульптуру Меркурія на будинку №3. Так народилась і три роки…

Показати більше...