Бій за спадщину

18 квітня 2019 року, у Міжнародний день охорони пам’яток, Товариство охорони пам’яток спільно з громадською організацією ”Військово-Історична дружина Чорна Галич» оголосили про початок проекту «Бій за спадщину».

Його мета – врятувати пам’ятки, які у дуже поганому стані, повернути їх у пам’ять мешканців міст, містечок, селищ та сіл як частину нашого спільного минулого. 

Адже Україна багата на культурну спадщину, проте не завжди вона належно зберігається. І це стосується не тільки таких великих міст як Київ та Львів, але і маленьких містечок як Стрий, Самбір, Добромиль тощо. 

Першим об’єктом, до якого хочуть привернути увагу громадськості та органів охорони пам’яток, – давній арсенал у маленькому містечку Добромиль, що на Львівщині.

Міський арсенал Добромиля – єдина споруда, яка залишилась у місті від так званого Низького замку – одного з двох, які півтисячоліття тому були у місті. 

Арсенал датується початком XVI ст, орієнтовно 1520-ми роками. До поч. ХІХ ст. споруда була частиною оборонних міських мурів. Тут зберігали зброю, яку роздавали під час захисту від ворога. Перший опис будівлі датується 29 березня 1704 р. – у ньому зазначено, що вона зведена з каменю і стара. Відомо, що до 1784 р. підвали арсеналу використовували як міську в’язницю.

Нині споруда у дуже поганому стані: на стиках розійшлися стіни, третина даху зруйнована. У другій половині ХХ ст. тут була їдальня лісокомбінату, а останні десятиліття її використовували як склад для сусідньої школи-інтернату.

«Чорна Галич» звернулась також до інших клубів історичної реконструкції з пропозицією заопікуватись іншими пам’ятками, що занепадають.

«Ми переконані, якщо об’єднати свої зусилля, якщо розповісти людям, які пам’ятки є у них у містах та містечках, ми збережемо нашу спадщину, яка є основою нашої ідентичності», – говорить керівник ГО «Чорна Галич» Ярема Іванців.

Пропозицію про співпрацю підтримує і Товариство охорони пам’яток.

 

Новини проекту:

18.04.2019 У Львові оголосили проект «Бій за спадщину»

У листопаді 2018 року стартував проект реставрації ікони Трьох Святителів з однойменної каплиці ансамблю Успенської церкви Львова, що на вулиці Руській. Ікону датують XIX століттям.  До Товариства охорони пам’яток звернувся мистецтвознавець Володимир Александрович, який помітив осипання фарбового шару у центральній…

Показати більше...

Наприкінці 2012 року стартувала ініціатива з порятунку храму: «Врятувати церкву в Кугаєві». У серпні 2013 року на зібрані кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію. 24 жовтня 2017 р. волонтери вдруге перекрили дах церкви спеціальною паропроникною плівкою. 2018 року вдалось перекрити…

Показати більше...