Проект збереження друкованої культурної спадщини

Книжки – як люди. Іноді їх шанували і приходили до них за порадою, іноді вони поневірялися разом зі своїми власниками у висланнях. Одні книжки – палили на вогнищі, бо вважали їх єретиками. Інших – калічили, вирізали частини тіла, називаючи це цензурою. Якісь книжки – шановано стоять на доглянутих полицях і чекають своїх відвідувачів-шанувальників. Якісь – перед вибором: бути чи не бути.

Нині часто трапляється так, що бібліотеки, давні поштівки, плакати чи мапи стають неактуальними для своїх власників. Аби не допустити, щоб книжки ставали безхатченками, фірма Міст-Америка спільно із Товариством охорони пам’яток започаткували проект «Порятунок друкованої культурної спадщини». Він стартував з ініціативи Петра Ярослава Пясецького – книголюба, який живе у США. Благодійники,  які мають бажання передати свої збірки книжок до України, надсилають їх до компанії «Міст-America Inc.», яка, на пільгових засадах, пересилає ці  бібліотеки до Львова, у Товариство охорони пам’яток. Завдяки проекту книжки із приватних бібліотек США можуть бути передані до академічних, університетських, спеціалізованих, дитячих чи сільських бібліотек України. 

Здебільшого це спадщина, яку зберегли попередні покоління для прийдешніх. Проект допомагає зафіксувати та зберегти не лише самі видання, але й унікальну інформацію: у чиїх руках, чи на чиїх полицях знаходився той чи інший документ, а також дає можливість частково відтворити імена попередніх власників та ретроспективу приватних бібліотек. Розкриття дарчих написів, печаток та маргіналій – окремий напрямок Проекту. Всі ці процеси проводяться при внесенні документів до каталогу. Як додатки до видання відображаються в каталозі поштівки, листи, вирізки з газет та загалом все, що супроводжувало його, або ж, на думку попередніх власників, могло доповнити видання.

Головна мета «Проекту  збереження друкованої культурної спадщини» – зберегти всі видання які надійшли в Україну, опрацювати інформацію про них, передати прийдешнім поколінням українців ту спадщину, яка завжди залишатиметься здобутком людської культури. Для цього видання вносяться у спеціальний електронний каталог, який доступний для усіх.

«Проект збереження друкованої культурної спадщини» відкритий до співпраці з бібліотеками України та всіма кому не байдуже збереження друкованої культурної спадщини.

З усіма новинами та з каталогом переданих книг можна ознайомитись на офіційному сайті проекту https://blog.savebook.net.ua

У 2006-2007 роках у Львові провели реставрацію скульптури лева на балконі наріжного будинку на вулицях Галицькій і Староєврейській. Скульптура краще відома як “Лев з двома тулубами”. Це єдиний такий лев у нашому місті. А загалом у Львові, за найскромнішими підрахунками,…

Показати більше...

18 квітня 2019 року, у Міжнародний день охорони пам’яток, Товариство охорони пам’яток спільно з громадською організацією ”Військово-Історична дружина Чорна Галич» оголосили про початок проекту «Бій за спадщину». Його мета – врятувати пам’ятки, які у дуже поганому стані, повернути їх у…

Показати більше...