Ініціатива «Врятувати церкву в Кугаєві»

Наприкінці 2012 року стартувала ініціатива з порятунку храму: «Врятувати церкву в Кугаєві». У серпні 2013 року на зібрані кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію. 24 жовтня 2017 р. волонтери вдруге перекрили дах церкви спеціальною паропроникною плівкою. 2018 року вдалось перекрити ґонтом і захистити від подальних руйнувань дзвіницю церкви. Зараз триває процес збору коштів на перекриття храму новим дерев’яним гонтом.

Церква Богоявлення Господнього — дерев’яний греко-католицький храм у селі Кугаїв, Пустомитівського району, Львівської області. Пам’ятка архітектури національного значення охоронний № 475/1.2. Характерний зразок бойківського типу церков.

Згідно з датою, зазначеною на одвірку, храм збудовано 1693 року. Реставрований коштом громади у 1874 році за отця Олександра Гориновича і провізорів Михайла та Василя Батогів (свідчить напис в інтер’єрі). Ремонт проводився також 1985 року. Тоді зокрема було замінено гонт. 1989 року наново помальовано. Церква тризрубна. Центральний об’єм увінчаний тризаломним, а два бічні — двозаломним наметовим гонтовим дахом. До вівтарної частини з півночі прибудовано ризницю. Зберігся іконостас 1702-1806 рр. роботи народних майстрів. Дзвіниця дерев’яна, каркасної конструкції, триярусна, з частково відкритим першим ярусом, датується XVIII ст.

Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви, храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення Обласного управління охорони культурної спадщини виконано проектно-кошторисну документацію. Проектом передбачено, зокрема підняття храму й заміну підвалин. Однак коштів на реставрацію не було виділено і робіт не розпочато. Це спонукало волонтерів створити ініціативу з порятунку церкви.

Facebook-сторінка ініціативи https://www.facebook.com/groups/500372816671635/

Найефективніші захисники нашої культурної спадщини сьогодні - хлопці з автоматами на Сході України. З початку грудня 2013 року у Товаристві створили Пункт допомоги Майдану. Спершу мешканці Львова, а згодом і області, привозили сюди теплий одяг, спальники, ковдри, взуття і продукти…

Показати більше...

Чотири місяці, від травня до серпня 2018 року, Товариство охорони пам’яток спільно з братами Радковцями та Львівською газетою проводило конкурс «Таємниці Львова».  Щотижневе запитання для львовознавців і тих, хто цікавиться історією міста, публікувалось на сайті Львівської газети щочетверга. Протягом тижня…

Показати більше...