Новини

Хорватія допомагає Україні рятувати культурну спадщину в часі війни

04.05.2022

З Хорватії до України прибув гуманітарний вантаж речей, необхідних для захисту об’єктів культурної спадщини. До Львова привезли вогнегасники, пакувальні матеріали та спеціальні герметичні бокси. 

«Я дуже горда бути тут сьогодні та передати цю допомогу. Ми теж маємо нашу давню культуру та традиції, тому дуже добре розуміємо, чому так важливо зберегти їх, – розповіла під час передачі вантажу Надзвичайний i Повноважний Посол Хорватії в Україні Аніца Джамич. 

Коли почалась війна ми знали, що можемо допомогти Україні у дуже багатьох напрямах. На початку березня я приїхала до Львова. Мені дали номер Андрія Салюка, який опікується культурною спадщиною. Одразу ж після нашої зустрічі я подзвонила міністерці культури та медіа Хорватії і розповіла їй про потреби. Наступною була онлайн зустріч фахівців з України та Хорватії. Наші експерти дуже уважно вислухали українських колег і Міністерство культури та медіа Хорватії ухвалило рішення надіслати до Львова гуманітарну допомогу».

За словами голови Товариства охорони пам’яток Андрія Салюка, зустрічі та обмін досвідом з хорватськими експертами надзвичайно цінні для українських пам’яткоохоронців. Хорвати не так давно пережили війну і мають практичний досвід збереження пам’яток в таких умовах.

«Під час зустрічі ми отримали дуже добрі поради. Ми багато говорили з хорватськими колегами про пакування пам’яток і спеціальні герметичні бокси, у яких можна надійно зберігати цінні предмети. А вже сьогодні отримали від них такі скрині і дуже вдячні за це», – розповів Андрій Салюк.

За словами пам’яткоохоронця, наступним важливим кроком буде забезпечення збереження музейних колекцій у добрих умовах у тимчасових сховках. Для цього треба буде чимало спеціальної техніки, яку українські музейники сподіваються отримати, зокрема, від партнерів з-за кордону. 

Усі речі, які привезли з Хорватії вже незабаром роздадуть у музеї та на об’єкти культурної спадщини, які найбільше цього потребують. 

Фото: Віталій Грабар