Новини

Українські та американські реставратори дослідять дерев’яну церкву в Кугаєві

01.07.2019

Від сьогодні і протягом тижня українські та американські реставратори спільно досліджуватимуть церкву кінця XVII ст у селі Кугаїв, що поблизу Львова. За цей час фахівці планують оцінити стан збереження пам’ятки, визначити її основні проблеми та обговорити можливі рішення. 

Церква Богоявлення Господнього — дерев’яний храм у селі Кугаїв, Пустомитівського району, Львівської області, характерний зразок бойківського типу церков. Згідно з датою, зазначеною на одвірку, храм збудовано 1693 року, нині – пам’ятка архітектури національного значення з охоронним № 475/1.2.

«Церква, на жаль, має багато проблем. Нам треба їх вивчити і знайти шляхи вирішення. Останні роки вона мала дуже мало уваги від держави, як зрештою і багато інших. З 2012 року діє громадська ініціатива «Врятувати церкву в Кугаєві» і ці дослідження будуть доброю допомогою нам», – говорить голова Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк. 

Дослідження відбуваються в рамках міжнародної майстерні-воркшопу з реставрації дерев’яної сакральної спадщини, яка відбувається з 24 червня до 6 липня 2019 року на базі кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка». Нагадаємо, учасники відвідують лекції, семінари, екскурсії та фахові обговорення, а також мають нагоду попрацювати на двох об’єктах: іконостасі у церкві Св. Климентія у Львові та дерев’яній церкві у селі Кугаїв. 

«Дуже важливо, що  учасники мають можливість не тільки слухати, але й самі виконувати певні роботи. Ми вчимо методику і даємо можливість їм спробувати цю методику під наглядом спеціалістів. Це робиться для того, аби в майбутньому вони самі могли її використовувати. І це дуже важлива компіляція теорії та практики», – пояснює реставратор зі США Мирон Стахів.

Організаторами міжнародної майстерні-воркшопу є кафедра архітектури і реставрації НУ «Львівська політехніка», Period Furniture Conservation, LLC, Jersey City, NJ USA, Український національний комітет ІКОМОС, ЛОО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури», Музей народної архітектури та побуту, Шевченківський Гай, Державний історико-архітектурний заповідник в м. Жовкві. 

Більше: Ініціатива «Врятувати церкву в Кугаєві»