Новини

Архів Товариства охорони пам’яток поповнився унікальним експонатом

24.02.2019

 

Унікальний подарунок нещодавно отримала Львівська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури – членський квиток з номером “1”, виданий 52 роки тому. Цінний квиток Товариству передала Олександра Чабан – вдова власника квитка Ореста Чабана.

Посвідки, плакати, афіші, розповіді учасників Товариства охорони пам’яток допомагають відтворювати та зберігати його історію, разом з тим продовжуючи роботу у пам’яткоохоронній сфері. Водночас цей подарунок є особливо цінним і цікавим. За офіційною інформацією, Львівська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури – створена ще у 1969 році і є найстаршою громадською пам’яткоохоронною організацією Львівщини. Однак, як свідчить дата на посвідці, її видали ще 1967 року. Можливо, в майбутньому цей експонат допоможе уточнити і дещо переписати історію Товариства.

Орест Чабан був віце-президентом науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України, професором НУ «Львівська політехніка», доктором технічних наук та професором. Він народився 2 березня 1931 р. у с. Долина на Лемківщині (нині територія Польщі). Випускник Львівської політехніки 1953 р. з кваліфікацією інженера-теплоенергетика. За особливі заслуги перед українським народом нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2002).

Громадська діяльність Ореста Йосифовича зосереджена у Науково-технічній спілці енергетиків України (НТСЕУ), до якої він входить із 1953 р., а з 1991 р. є віце-президентом. У період з 1970 до 1990 рр. був членом Центральної ревізійної комісії Всесоюзної ради науково-технічних товариств СРСР та тричі делегатом відповідних всесоюзних з’їздів. З 1988 р. — член Народного руху України, Львівської крайової ради та її проводу, делегат ІІ та ІІІ З’їздів НРУ (до перетворення НРУ в партію). З 1989 р. — член суспільно-культурного товариства «Лемківщина», яке очолював у 1990–1994 рр., організовував перші виїзди на Лемківську Ватру, був співорганізатором І Всеукраїнського конгресу лемків та головою оргкомітету І Світового конгресу лемків. Тоді ж у Львові в музеї народної архітектури була зведена та відкрита лемківська церква. У 1990 р. обраний депутатом Залізничної районної ради м. Львова, тоді ініціював створення та очолив першу раду мікрорайону м. Львова. У 1995–2005 рр. — член бюро та голова секції енергетики Західного наукового центру НАН України.

І, як засвідчує тепер членський квиток під номером «1» – пан Орест  Чабан брав активну участь у створенні та діяльності Львівської  обласної  організації  Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.