Новини

На території церкви в Кугаєві провели толоку

11.11.2018

Дві суботи поспіль, 3 та 10 листопада, на території церкви в Кугаєві видбувалась толока. Волонтери прибрали територію та  влаштували ухили довкола церкви так, щоб вода відходила від храму і менше його руйнувала.

«Ми замовили дуже детальні топографічні зйомки, які показали усі ухили території. Річ у тім, що церква стоїть на схилі. За століття біля підвалин церкви намило багато ґрунту, який провокує гниття основи храму. У такому випадку церкву варто би було підняти і поставити на нову основу. Але будівля у дуже складному стані, що не дає можливості цього зробити. Але забрати заволоження було необхідно. І нам це вдалось», – пояснює голова Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк.

Нагадаємо, з 2012 року існує ініціативна група «Врятувати церкву в Кугаєві», учасником якої є і Товариство охорони пам’яток. Завдяки її зусиллям в церкві вдалось ствановити протипожежну та протизламну сигналізацію, та перекрити ґонтом давню дзвіницю. У 2013 році волонтери накрили церкву паропроникною плівкою, яка захистила церкву від промокання. У 2017 році перекриття поновили та розпочали збір коштів на закупівлю нового ґонту.

Церква Богоявлення Господнього — дерев’яний греко-католицький храм у селі Кугаїв, Пустомитівського району, Львівської області. Пам’ятка архітектури національного значення охоронний № 475/1.2. Характерний зразок бойківського типу церков.

Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви, храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення обласного управління охорони культурної спадщини виконано проектно-кошторисну документацію. Проектом передбачено, зокрема підняття храму й заміну підвалин. Однак коштів на реставрацію не було виділено і робіт не розпочато. Роботи з порятунку храму виконуються волонтерами.