Новини

У Львові оголосили проект «Бій за спадщину»

18.04.2019

У Міжнародний день пам’яток та визначних місць, що відзначають 18 квітня, у Львові оголосили про старт проекту «Бій за спадщину». Його мета – врятувати пам’ятки, які у дуже поганому стані. Ініціатори проекту – Товариство охорони пам’яток та громадська організація «Чорна Галич». «Україна багата на культурну спадщину, проте не завжди вона належно зберігається. Наші пам’ятки потребують нині дуже серйозної уваги. І це стосується не тільки таких великих міст як Київ та Львів, але і маленьких містечок як Стрий, Самбір, Добромиль тощо», – розповів під час прес-конференції голова Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк. 

Першим об’єктом, до якого хочуть привернути увагу громадськості та органів охорони пам’яток, – давній арсенал у маленькому містечку Добромиль, що на Львівщині. 

«Це один із найдавніших арсеналів України і, ймовірно, він є старшим від своїх львівських «колег». Нині споруда в аварійному стані: на стиках розійшлися стіни, третина даху зруйнована», – говорить Андрій Салюк.

Міський арсенал у містечку Добромиль – єдина будівля з комплексу Низького замку поч. XVI ст, що збереглась до наших днів. До поч. ХІХ ст. він був складовою оборонних міських мурів. У будівлі зберігалася зброя, яку роздавали під час оборони від ворога. Обороною керувала спеціальна особа – комендант міста. Відомо, що до 1784 р. підвали арсеналу використовували як міську в’язницю. Перший опис будівлі стосується 29 березня 1704 р. – зазначено, що вона зведена з каменю і стара. 

Попри цінність, будівля арсеналу офіційно не є пам’яткою архітектури. Вже цього року, кажуть у Товаристві, хочуть це змінити. Для цього експерти зараз готують історичну довідку та необхідну документацію, аби споруда врешті отримала законодавчий захист. Наступний крок – привернення уваги широкої громадськості. 

«Ми хочемо привернути увагу до арсеналу передусім мешканців Добромиля, а також і туристів. На жаль, сьогодні не усі в містечку знають про таку цінну пам’ятку. Вже незабаром плануємо провести низку турнірів, на які приїдуть реконструктори», – розповів голова ГО  «Чорна Галич» Ярема Іванців.

Міський арсенал нині знаходиться у власності міста. Нещодавно аварійний дах будівлі перекрили плівкою. Попереду ще чимало реставраційних робіт, – говорить Андрій Салюк.

«Ми дуже сподіваємось на співпрацю з меценатами і порятунок цього арсеналу. Найкращий варіант – створити там музей Добромиля або Старосамбірщини», – пояснює Андрій Салюк.

Водночас ініціатори акції з порятунку арсеналу вже звернулись до інших клубів історичної реконструкції з пропозицією заопікуватись іншими пам’ятками, що занепадають. Наразі тривають переговори. 

«Ми переконані, якщо об’єднати свої зусилля, якщо розповісти людям, які пам’ятки є у них у містах та містечках, ми збережемо нашу спадщину, яка є основою нашої ідентичності», – говорить Ярема Іванців.

 

Історична довідка

про арсенал з поч. XVI ст. у Добромилі

Житловий палац магнатів Гербуртів або Низький замок у Добромилі (Львівська обл.) був збудований на поч. XVI ст. Відтоді збереглася одна з будівель, що дійшла до наших днів – міський арсенал. До поч. ХІХ ст. він був складовою оборонних міських мурів. У будівлі зберігалася зброя, яку роздавали під час оборони від ворога. Обороною керувала спеціальна особа – комендант міста. До 1784 р. підвали арсеналу використовували як міську в’язницю. Перший опис будівлі стосується 29 березня 1704 р. – зазначено, що вона зведена з каменю і стара. Більше уваги приділено власне палацу Гербуртів – зроблений інвентар дає можливість відтворити архітектуру будівлі, конструкцію дверей і вікон, кількість кімнат та їхнє умеблювання. Останній опис зроблений в 1775 р. .

Після припинення династії Гербуртів (1622 р.) арсенал був у власності магнатів Конецпольських, Красінських. Останніми власниками зафіксовані князі Любомирські (1775 р.). Від 1775 р. – у власності держави, а у 1801-2018 рр. приміщення використовувало державне лісництво. У 2018 р. перейшло на баланс міської ради.