ЗМІ про нас

Науковці підтвердили: розписи, знищені у Славську, належали пензлю Модеста Сосенка

07.06.2019

Дослідження решток збитих розписів Модеста Сосенка у храмі Успення Пресвятої Богородиці у Славську на Львівщині показали, що авторський шар у церкві був збережений, хоча й кілька разів замальовувався. Таким чином, науковці спростували основний аргумент громади храму, що знищила історичні розписи, стверджуючи, що вони не збереглися. Науковці також підкреслюють, що розписи можна було реставрувати.

Про це йшлося на сьогоднішній пресконференції присвяченій представленню результатів технологічних досліджень залишків знищених розписів у церкві у Славську.

Присутні на пресконференції науковці нагадали про обставини трагедії і те, як намагалися їй запобігти, а згодом врятувати хоча б частину розписів. Коли ж усі зусилля виявилися марними і розписи Модеста Сосенка все ж були брутально знищені, реставраторам вдалося взяти фрагменти штукатурки із малярством для ґрунтовнішого дослідження.

«Мешканці села були дуже агресивно налаштовані. Нам лише похапцем вдалося відібрати зразки збитої штукатурки. Деяким реставраторам просто з рук вибивали ці фрагменти. Мені вдалося зібрати кілька більших фрагментів. На жаль, ми не знайшли ликів ангелів чи святих, що дозволило б побачити манеру роботи Модеста Сосенка. Справа у тому, що штукатурку почали збивати з верхньої частини церкви і ці розписи поховані під величезною купою збитих розписів. Але навіть завдяки цим невеликим шматкам, можна ствердити, що у храмі був збережений авторський розпис, який пізніше був не збитий, а двічі-тричі перемальований», – зазначила реставратор Ірина Гірна.

«У радянські часи у такий скандальний спосіб не було знищено жодного розпису. Розписи замальовували, перемальовували, але не збивали до цегли. І зараз ми можемо зняти нашарування і побачити оригінальний живопис. Реставратори можуть це зробити», – підкреслила Ірина Гірна і закликала не нищити скарби української культури.

Художник-реставратор вищої категорії Андрій Почеква акцентував, що завдяки дослідженню за допомогою бінокулярного мікроскопа МБС-9 вдалося встановити, що на всіх фрагментах присутній шар авторських розписів.

«На усіх відібраних взірцях виявлено шар авторських розписів, вкритий у деяких ділянках тонким, у деяких щільнішим шаром пізнішого олійного перемалювання. У переважній більшості рисунок перемалювання в основному повторює авторський, колористика дещо змінена, світліша та менш контрастна. Авторська колористика відкрита з-під пізніших перемалювань за візуальними спостереженнями співзвучна з колористикою стінописів, виконаних Модестом Сосенком у селах Підберізці та Поляни. Чіткішу інформацію у подальшому можна буде отримати, провівши порівняльний мікрохімічний аналіз фарбових шарів. У результаті проведених досліджень можна стверджувати, що на стінах церкви Успіння Пресвятої Богородиці смт Славське під шаром пізніших перемалювань були авторські розписи Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка, котрі можна було б від реставрувати», – акцентував Андрій Почеква.

Нагадаємо, у середині травня, у Славську на Львівщині з ініціативи місцевого пароха УГКЦ о. Андрія Петришина було знищено історичний інтер’єр церкви Успіння Пресвятої Богородиці з розписами Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка.

ЗІК